השלכות אסתטיות של טיפול פריודונטלי

בעקבות טיפול פריודונטלי שמרני (הסרת אבנית והקצעת שורשים), ובוודאי בעקבות טיפול כירורגי, נצפים לעתים קרובות רצסיות (נסיגת חניכיים מקומית), שינוי בצבע החניכיים ובמראה החניכיים ואף הופעת "משולשים שחורים" באזור הקדמי. אצל מטופל עם כתרים קדמיים, חשיפה של השוליים עשויה אף היא לגרום לאי שביעות רצון. כל אלו משפיעים על האסתטיקה בחיוך.

כדי למזער את הפגיעה ברקמה הרכה באזור הקדמי, נעדיף לבצע טיפול שמרני ככל האפשר ולתחזק כיסים בינוניים באמצעות הסרת אבנית והקצעת שורשים, שימוש בתרופות בשחרור מקומי ונפנה לטיפול כירורגי, כלומר לניתוחי חניכיים רק כאשר הדבר עשוי לשפר מאוד את הפרוגנוזה, סיכויי השרידות של השן.

לעתים חלה פגיעה באסתטיקה הקדמית בעקבות טיפול פריודונטלי, דווקא כתוצאה מריפוי הדלקת ונסיגה של החניכיים החופשיות למיקום בריא יותר בסמוך לעצם. מלבד היווצרות משולשים שחורים בין השיניים וחשיפת שולי כתרים, עשוי להתקבל גם קו חניכיים שאינו הרמוני (שן ארוכה וקצרה זו לצד זו), שקיעה של הרכס באזורי עקירות ושינויים בהגייה של עיצורים שיניים (ש, ס, ז, צ) בשל בריחת אוויר. מצד שני, אולם, במקרים של תזוזת שיניים ופתיחת מרווחים מקדימה אפילו טיפול שמרני עשוי להקטין את המרווחים ואף לסגור אותם לחלוטין.

תמונה 1. תזוזה של שיניים ושיפור בעקבות טיפול פריודונטלי. מרווח קדמי לפני טיפול (מימין); סגירה של המרווח בעקבות הטיפול (משמאל)

יש שתי אפשרויות להקטנת המשולש השחור: א. השלמת השיניים באמצעות ציפויי חרסינה, שחזורים או אפילו כתרים על מנת למסך על המשולש השחור; ב. טיפול אורתודונטי להגדלת נקודת המגע בין השיניים. ישנו גם תיאור של השתלת חניכיים על מנת לסגור את נקודת המגע אולם ישנם מעט מאוד תימוכין מחקריים וספרותיים לטיפול זה. כל הטיפולים הללו דורשים מיומנות רבה, ולעיתים שיתוף פעולה של מומחה לאורתודונטיה.

הרמוניה של קו החניכיים

בעיה נוספת שעלולה להיווצר במטופלים הסובלים ממחלת חניכיים היא קו חניכיים שאינו הרמוני. למשל, שן שהיא חשופה יותר מאלו הסמוכות לה.
מצב הפוך לכך הינו גדילת חניכיים ביתר, תופעה שכיחה בקרב מטופלים שנוטלים תרופות ממשפחות מסויימות והגדילה אף עשויה להיות חמורה יותר בנוכחות מחלת חניכיים. טיפול במחלה, על ידי הסרת הפלאק והאבנית, עשויה להשפיע מאוד על נפיחות החניכיים ועל קלות הגישה לניקוי המשנן.

רצסיה מקומית שאינה מלווה באובדן עצם יכולה להיות מטופלת באמצעות השתלת חניכיים ממקור עצמי או מתרומה graft. יש לזכור שרצסיה מסוג זה שאינה מלווה באובדן עצם אינה מהווה סכנה לאובדן של השן. במקרים אלו הסיבות לטיפול בנסיגה המקומית הינה דלקת או תלונה אסטטית של המטופל. סיכויי ההצלחה בכיסוי נסיגות חניכיים מקומיות הינם גבוהים.

סיכום
מחלת חניכיים עלולה לגרום לפגמים הפוגעים באסתטיקה ודורשים התייחסות עוד בשלבי תכנית הטיפול. חשיפה של שולי כתרים היא לעתים קרובות ביטוי של ריפוי הדלקת ומקלה על ניקוי האזורים הללו, שקודם לכן לא היו נגישים לטיפול, אולם היא גם מחייבת התייחסות והסבר למטופל על סיכוי לחשיפה ועל האפשרות להחליף את הכתר מסיבות אסתטיות.

במהלך תכנון הטיפול, ובוודאי במהלך ביצועו, לעיתים נדרשת התייעצות עם מומחים מכמה תחומים, כדי לבחור את אפשרות הטיפול הטובה ביותר בהיבטים של התוצאה הבריאותית, ציפיות המטופל והיכולת הכספית שלו.

נגישות